Solaris Teatr Fredry

„Solaris ” (Stanisław Lem) reż. Ela Depta ,  Fotografie Dawida Stube będą częścią spektaklu ! Teatr Fredry Gniezno. Zapraszamy !

solaris-plakat-1

Zdjęcia. No właśnie, ze zdjęciami wykorzystywanymi w spektaklach, to w polskich teatrach najczęściej jakiś dramat jest i nie o taki dramat w teatrze chodzi. W fredrowym Solaris widz pozornie nie dostrzega zdjęć jako zdjęć, stają się nierozerwalną częścią składową spektaklu. Sklejają się ze scenografią, z treścią, z muzyką i z grą aktorów tak jakby zdjęcie było składową języka teatru już przed dagerotypią. Jest też, ten piękny moment, w którym po raz drugi w dziejach teatru realizuje się postulat Simone Weil, która napisała kiedyś, że jeśli teatr ma być naprawdę poruszający winien być nieruchomy. Tekst Lema opowiadający niemal wprost o pogromie i o potwornych egzekucjach pojawia się niejako z offu, w momencie aktorskiego niedziania się.

Dramat dzieje się na zdjęciach zrobionych przez Dawida Stube w industrialnej przestrzeni gnieźnieńskiej parowozowni. Zdjęcia skłębionych nagich ciał aktorów, patynowane, zbrudzone – budzą emocje bliskie dokumentalnym fotosom z Auschwitz, Katynia, Wołynia…Równie dobrze, może to być Aleppo, czy Irak…

Jarek Mixer Mikołajczyk (Popcentrala)

_DSC4382_DSC4183 _DSC4218 _DSC4425 _DSC4540 _DSC7942 _DSC8040

_DSC4559