GRAND PRESS PHOTO 2019

Grand Press Photo 2019 w kategorii Portret dla Waldka Stube!

Spośród 4,5 tys. zdjęć nadesłanych na konkurs jury zakwalifikowało do finału 58 zdjęć pojedynczych, 11 reportaży i cztery projekty dokumentalne.

Jury przewodniczył w tym roku Espen Rasmussen („VG Helg”, Panos Pictures) – norweski fotoreporter światowej sławy, wielokrotny laureat World Press Photo i Pictures of The Year international (POYi). W jury zasiadali także: Piotr Małecki (Napo Images, Panos Pictures, Forum), Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Ahmet Sel (Agencja Anadolu), Andrzej Zygmuntowicz.

I miejsce kategoria portret

Siostry
Pani Zofia i Pani Aniela to siostry, które w latach 50 jako małe dzieci z niepełnosprawnością intelektualną trafiły do Domu Opieki Sióstr Elżbietanek w Łopiennie i mieszkają tam do dzisiaj. Całe życie razem. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają niższy niż większość ludzi iloraz inteligencji. Oznacza to, że gorzej radzą sobie w życiu. Mają słabszą pamięć, trudniej im zrozumieć skomplikowane informacje i sytuacje. Mogą mieć kłopoty w radzeniu sobie w sytuacjach międzyludzkich i kontrolowaniu swoich emocji. Czują, kochają, nienawidzą, mają potrzeby takie jak ty. Nie potrzebują litości tylko wsparcia i zrozumienia.